Güneş Panelleri Bulutlu Günlerde Çalışır mı?

Bulutlar toplanır. Gökyüzü kararıyor. Bir güneş enerjisi evi sahibi doğal olarak şunu merak edebilir: Güneş sistemim bulutlu günlerde ne kadar enerji üretebilir? Ya yağmurlu günler? Güneş sistemim bulutlu koşullarda da güneş enerjisi üretecek mi? Peki ya akşam – güneş panelleri geceleri nasıl çalışır?

Elbette güneş panelleri enerji üretmek için güneş ışığına ihtiyaç duysa da, bulutlu koşulların güneş enerjisi üretiminin verimliliğini nasıl etkileyebileceğini ve kısmi gölge ve ağaç örtüsü gibi faktörlerin güneş sisteminizin güç çıkışını nasıl etkileyebileceğini öğrenmek önemlidir.

Kısacası güneş panelleri bulutlu havalarda da çalışmaya devam ediyor. Panellerinizin kalitesine ve verimliliğine bağlı olarak daha az güç üretebilirler.

Bulutlu bir gün güneş enerjisi üretimini etkiler mi?

 

SunPower güneş panelleri

 

Bulutlu bir günde güneşten yanmış olan herkes, güneş radyasyonunun bulutlardan geçtiğini bilir. Aynı nedenle, güneş panelleri bulutlu günlerde de elektrik üretebilir. Ancak bulut örtüsüne ve güneş panellerinin kalitesine bağlı olarak verimlilik, güneşli bir günde görülen enerji çıkışının yüzde 10 ila 25’ine düşebilir.

Hangi güneş panelleri bulutlu koşullarda en iyi çalışır?

Yüksek verimli paneller, bulutlu bir günde geleneksel panellere göre daha fazla enerji üretir; Ancak hücrelerin kendilerini unutma. Bazı güneş pilleri, çeşitli hava koşullarında daha yüksek enerji üretimine katkıda bulunan daha geniş bir UV ışığı aralığı (örneğin, kırmızı ve mavi dalga boyları) yakalar.

Bazı hücreler  bir “arka ayna” içerir. Bu ince alüminyum tabakası, bir hücreden ilk geçişlerinde emilmeyen bazı ışık fotonlarını hücreye geri yansıtarak ikinci bir absorpsiyon şansı elde eder. Bu, aynı ışık girişinden daha fazla elektron çıkışı ile sonuçlanır.

Güneş panellerinin elektrik üretmek için doğrudan güneş ışığına ihtiyacı yok mu?

güneş radyasyonunu doğru akıma (DC) dönüştürerek çalışır ve ardından bir invertör bunu, çoğu evin kullandığı güç türü olan alternatif akıma (AC) dönüştürür.

güneş enerjisi

Güneş ışığı

Güneş ışığı bir güneş paneline çarptığında. fotonlar (enerji parçacıkları) elektronlara dönüştürülür.

güneş enerjisi

Güneş pili

Elektronlar bir güneş panelinin hücrelerinden geçerken doğru akım (DC) elektriğine dönüştürülürler.

güneş enerjisi

Çevirici

Bu elektrik, onu alternatif akım (AC) gücüne dönüştüren bir invertöre gönderilir.

güneş enerjisi

Ev Aletleri

Bu AC gücü, evinizden geçerek elektrikli cihazlara, şarj cihazlarına ve daha fazlasına hazır hale gelir.

Güneş sisteminiz ihtiyaç duyduğunuzdan çok daha fazla elektrik üretiyorsa, bu AC gücü daha sonra şebekeye geri döner ve birçok alanda ev sahibine net ölçüm yoluyla bir kredi sunar.

Eyalete göre değişen net ölçüm politikaları, genellikle ürettiğiniz fazla güç için size kredi verir ve bu krediyi geceleri veya sisteminiz bulutlu hava nedeniyle daha az ürettiğinde kullanabilirsiniz.

Güneş panelleri ve bulutlu hava hakkında cevaplanan 3 anahtar soru

Hatırlanması gereken 3 önemli şey:

 1. Güneş enerjisi tipik olarak bulutlu, soğuk yerlerde iyi çalışabilir mi?

  Bu şehirler Türkiye’deki en bulutlu şehirlerden bazıları

  Bu şehirlerin tümü, yağmur ve sisten kar fırtınasına kadar oldukça sert hava koşullarına maruz kalabilir, ancak hepsi, güneş enerjisi kurulumları sayesinde en yüksek düzeyde tasarruf sağlayan ABD şehirleri listesinin başında gelir. * Bulutlu veya soğuk günlerin sayısı değil, elektriğin maliyeti, güneş enerjisinin insanların elektrik faturasında tasarruf sağlayıp sağlamayacağını belirlemede en büyük etkendir. Örneğin New York ve San Francisco’da, yüksek elektrik maliyeti, ev ve işyeri sahipleri için güneş enerjisi kurulumunu yatırıma değer kılıyor.

   

   

 2. Isı veya soğuk güneş panellerini etkiler mi?

  Solar, elektrik üretmek için sıcak havaya ihtiyaç duymaz. Güneş panelleri aslında en iyi güneşli ve soğuk yerlerde çalışır. Paneller yaklaşık 77 Fahrenheit derecenin üzerine çıktığında, daha az verimli çalışma eğilimindedirler. Bu, Phoenix gibi geleneksel olarak sıcak yerlerde çalışmayacakları anlamına gelmez (en fazla güneş tasarrufu sağlayan şehirler listesinde 6. sıradadır). Yine, güneş sistemlerinin ev sahiplerinin tasarruf etmesinde hava durumu değil elektrik maliyetleri daha büyük bir rol oynuyor.

   

 3. Güneş panelleri gölgede çalışır mı?

  İster doğal ister diğer kaynaklardan olsun kısmi gölgeleme, sisteminizin ürettiği güneş enerjisi miktarını azaltabilirken, güneş sistemleri, gölgelemenin tüm enerji üretiminin durmasına neden olan etkilerini önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Ne kadarı, bireysel güneş teknolojisine, özellikle de mikro invertörlere bağlıdır.

   

  SunPower güneş panelleri

   

  Merkezi invertörlerde, invertöre giden tüm teller genellikle panelleri birbirine bağlar, tıpkı bir Noel ağacındaki ışıklar gibi. Ancak tıpkı bir Noel ağacındaki ışıklar gibi, bu düzen küçük bir sorun yüzünden ters gidebilir.

  Diyelim ki bir çatıda 24 panel var. Gölge, bu panellerden yalnızca birini günde birkaç saat kaplarsa, tüm panel dizisi bu iki saat boyunca düşük performans gösterecektir. Diğer paneller maksimum güç üretse de, tek gölgeli panelin sorunları enerjilerinin çoğunun merkezi inverterden geçmesini engelleyecektir.

  Yüksek kaliteli güneş enerjisi sistemlerinde her panelin altında mikro invertörler bulunur. Her panel bağımsızdır, bu nedenle gölge bir panele birkaç saat vurursa, yalnızca o panel etkilenir. Sonuç olarak, eve çok daha fazla güç giriyor. Diyelim ki, güneş panellerinin yüzde 20’si bir ağaç dalı tarafından gölgeleniyorsa, sistemin enerji üretiminin yalnızca yüzde 20’si geçici olarak azalır, daha fazlası olmaz. Kalifiye montajcılar sisteminizi nasıl tasarlayacaklarını bilirler, böylece gölgeleme sorunları sorun olmaz. Bu yüzden kalifiye bir güneş paneli montajcısı ile çalışmak önemlidir .

  Güneş enerjisi sağlayıcınızın kalifiye ve/veya yerel güneş enerjisi tesisatçıları kullandığından emin olun. Belirli iklim ve coğrafi hususlara ek olarak her yetki alanının kendi kuralları, yönergeleri ve teşvikleri vardır. Topluluğunuzun hava durumu ve kurulum kuralları ve düzenlemeleri konusunda uzmanlığa sahip yerel tabanlı işletmeler, güneş enerjisinin evinizde nasıl çalışacağına dair en iyi bilgi kaynaklarına sahip olacaktır.

   

Yılda ortalama 200’den fazla parçalı bulutlu veya bulutlu gün geçiren yenilenebilir enerjide lider olan Almanya’nın dünyadaki güneş enerjisi üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğunu ve en güçlü büyümesini yarım yılda elde ettiğini akılda tutmak zarar vermez . geçen yıl on yıl. Bu, güneş enerjisine geçişin güneşli havalarda değil, enerji maliyetlerinden tasarruf etmek ve gezegene yardım etmekle ilgili olduğuna dair iyi bir kanıt.

Güneş panelleri geceleri çalışır mı?

Teknik olarak hayır. Güneş panelleri ve hücreleri, elektrik üretebilmek için doğrudan güneş ışığına sahip olmalıdır. Ama hikayenin tamamı bu değil. Eksiksiz ev güneş enerjisi çözümleri, gece enerji kullanımını etkileyen iki önemli avantaj sunar: yedek pil depolama ve net ölçüm.

Güneş panelleri tüm gün güneşten elektrik üretmek için çok çalışırken,gibi bir pil depolama çözümü eklemek , geceleri ve elektrik kesintileri sırasında depolanan güneş enerjisine erişmenizi sağlayarak şebekeye olan bağımlılığınızı daha da azaltır.

Daha önce de belirtildiği gibi, net ölçüm benzer avantajlar sunar. Bir şebeke kesintisinde güce erişmenize yardımcı olmaz, ancak geceleri (ve düşük güneş enerjisi üretiminin olduğu diğer zamanlarda) şebeke enerjisini kullanmanın maliyetini dengelemenize yardımcı olabilir.

Yağmur yağdığında güneş panelleri de verim kaybeder mi?

Tıpkı normal bulut örtüsü gibi, ultraviyole ışınları da yağmurda yolunu bulmaya devam ediyor. Ancak güneş ışığı sınırlı olduğu için üretim de sınırlıdır. Üretilen elektrik miktarı bulut kapsamının yoğunluğuna bağlıdır, bu nedenle sisteminizin üretimi tutarsız olacak ve genellikle bu kasvetli günlerde azalacaktır.

Yağmur ve bulut örtüsü arttıkça enerji üretimi azalsa da, güneş panelleri beklediğinizden daha fazla enerji üretmeye devam ediyor. Yağmur aynı zamanda tozun ve birikintilerin temizlenmesine yardımcı olarak panellerinizi temiz tutar ve mevsimden mevsime maksimum verimlilikte çalışır.

Sis güneş paneli verimliliğini etkiler mi?

Bulut örtüsüne benzer şekilde, sis ve diğer düşük ışık koşulları güneş üretimini etkiler, ancak paneller yine de güneş enerjisinin bir kısmını yakalayabilir. Çoğu güneş panelinin, sisli koşullarda normal verimliliğinin yaklaşık %50’sinde çalıştığı tahmin edilmektedir; bu, gerçekten yoğun bulut örtüsü veya bulutlu koşullardan çok daha üstündür. Ve yine, panelleri düşük ışıkta enerji üretiminde rekabette öne çıkıyor.

Ek olarak, sis tipik olarak gün boyunca (tipik olarak sabahları) yanar, bu nedenle öğleden sonra güneş geri dönerse güneş paneli verimliliği normal seviyelere dönmelidir.

Güneş panelleri ve hava durumu, bulutlar ve yağmurla ilgili sonuç:

Bulutlu bir gün, bulutlu bir yer veya yağmurlu bir hava, hem enerji tasarrufu hem de sürdürülebilirlik için kimsenin güneş enerjisine geçmeyi düşünmesine karar vermemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MARKALAR

frpower-jel-aku-solar-sistem
Backup_of_12V 24AH BETTTER
Forjel-logos kopya
lexron-logo
smart-enerji
HEGEL LOGO ORJİNAL TURUNCU PNG-600x315h

Ücretsiz Kargo

Güvenli Ödeme

Ücretsiz İade

Kredi kartına taksit

Diğer Platformlar

trentyol-forjel
unnamed
hepsiburada-forjel

MÜKEMMEL değerlendirme
82 değerlendirmeler göre.
Mukenbel
Atila Ongun
Atila Ongun
2023-06-03
Her şeyden önce esnaflar.. ürün kalitesi 💯 f/p 💯 hizmet 💯 Güvenilirlik 💯 Sizin gibi işletmeler hep var olsun..
Hakan Firat TUNCIL
Hakan Firat TUNCIL
2023-02-28
Soytürk personeli gayet ilgili ve bilgili açıklama yaparak yardımcı oluyorlar.Profesyonel bir kadro şitdetle tavsiye ederim.
Abdulkadir Dereli
Abdulkadir Dereli
2023-01-04
Güvenilir bir firma tavsiye ederim.
refik can Demir
refik can Demir
2022-11-22
Cok Tesekkür ederim jel aku de tek gecerim
Emre Çakar
Emre Çakar
2022-11-22
Kaliteli ürün pişman etmedi teşekkürler tavsiye edilir akülerin kalitesi güzel.
İsmail Sert
İsmail Sert
2022-11-21
Kaliteli akü, iyi hizmet, Soytürk aküye yardımları için çok teşekkür ederim.
Ahmet Furkan Şengör
Ahmet Furkan Şengör
2022-11-21
Akü konusu güven isteyen bir konudur. Soytürk Akü'; Akü konusunda güvenin ve kalitenin doğru adresidir. Yıllardır çalışıyoruz, son derece memnunuz
Hüseyin Cenkci
Hüseyin Cenkci
2022-11-21

Mesaj Yolla
1
Yardım ister misiniz.?
Merhaba
Güneş Panelleri Bulutlu Günlerde Çalışır mı? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?